Çekmeköy Veteriner Kliniği

Vet Check Veteriner Kliniği, 2013 yılında Çekmeköy'de kuruldu.  Kurucu hekimler Gamze Kalyoncu Tanrıkulu ve Orkun Tanrıkulu  açtıkları işletmeyi kısa zamanda geliştirerek ta
Devamını Oku ...

İletişim Bilgilerimiz

© Tüm Hakları Saklıdır 2024
DESİNG & DEVELOPER BY BULUT KURU

Randevu Oluştur

Kedi/köpeklerin aşılarına ne zaman başlamalıyız?

Erkek kediler kızgınlık döneminde ne yapar?

Kedi ve Köpeklerde Koronavirüs

Koronavirüs, bir virüs ailesinin adıdır. İsmini virüsün mikroskopla bakıldığındaki şeklinden almaktadır. Corona taç anlamına gelmektedir ve bu aileye mensup virüsler taç şeklinde göründüğünden bu isim verilmiştir. Kedi ve köpekler covid 19 yani Sars-Cov2 den etkilenmemekte fakat koronavirüs ailesine dahil diğer virüslerden etkilenmektedir ve bu yeni bir şey değildir. Koronavirüs kedi ve köpeklerde sindirim sistemi ve solunum yollarını etkikleyen hastalıklara sebebiyet verebilir. Bu hastalıklar covid 19 gibi insanlara bulaşma yeteneğine sahip değildir.

Kediler,köpekler ne zaman kısırlaştırılabilir?

Kedi ve köpekler aşılama uygulamaları bitip viral hastalıklar yönünden korunmaları sağlandığı andan itibaren kısırlaştırılabilir. 1 yaşının beklenmesi, bir defa anneliği tatması, en azından bir kere çiftleşmesi gibi gereksinimleri yoktur. Eğer kedi ya da köpeğinizden yavru almayı düşünmüyorsanız erken dönemde kısırlaştırılması uygundur.

Evcil hayvanıma Koronavirüs bulaşabilir mi?

2020 yılını etkisi altına alan ve herkesi etkileyen Covid19 hastalığının evcil kedi veya köpeğinize bulaşıp bulaşmayacak olması tüm hayvan sahipleri ve hayvan severlerin aklını kurcalamakta. Şuana kadar yapılan çalışmalar kedi ve köpeklerin covid 19 bulaştırdığına dair bir bulguya ulaşmamıştır. Kedi ve köpeklerin bir nesne gibi üzerine virüs bulaşması durumunda bu virüsleri taşıyabileceği ama kendilerinde hastalık oluşturamadığı belirtilmiştir. Evinizde karantinada biri varsa kedinizin üstüne bulaştırdığı virüs diğer insanlarla temas sonucu taşınabilir. Fakat kediniz covid olup hapşırık, öksürükle etrafa virüs saçmaz.

Kedi/köpek ne zaman kızgınlık (çiftleşme isteği) gösterir?

Hayvanın cinsine, bakım ve beslenme koşullarına bağlı olarak değişebilmektedir. Genellikle kedi ve köpekler 6 aylıkken kızgınlık göstermeye başlarlar.

Kedime/köpeğime aşı yaptırmak zorunda mıyım? Aşı yaptırmazsam bir zararı olur mu?

Birçok ölümcül hastalığa karşı kedi ve köpeklere zamanında aşı yapılarak bağışıklık kazanmaları sağlanmaktadır. Zamanında aşı yaptırılmadığı takdirde telafisi mümkün olmayan sağlık sorunları yaşanabilmektedir.